Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Tarım Teknolojileri Makine Hayvancılık ve Gıda Fuarı, her geçen yıl hızla büyüyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizin en büyük fuarlarından biri olan Malatya Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı;  Tarım sektörünün devlerini bir araya getirerek, ulusal çapta gerçekleştirdiği organizasyonlarla üreticiler ve tüketiciler arasında köprü olma görevine devam ediyor. 

Bir ilin gelişmesinde tarım ve hayvancılığın payı büyüktür. Fuarın temel amacı, tarım teknolojileri, makine, hayvancılık ve gıda alanında üretim kalitesini arttırmak ve üretime zenginlik katmaktır. Malatya’da ve bölgesinde son yıllarda hayvancılık sektörü ciddi bir gelişme gösteriyor. Ancak bölgedeki üreticiler, bölge dışındaki diğer firmalarla ilişki kurma noktasında birtakım sıkıntılar yaşamaktalar. Fuar, sektörel bazda sıkıntı içinde olunan hususlara da çözüm adresi oluyor.

Bu kapsamda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ziyaret edilen illerimizin Ticaret ve Sanayi Odaları, Tarım İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları, Üretici Birlikler ile illerin önde gelen tarım firmaları nezdinde girişimlerde bulunuldu. Fuar organizasyonu vesilesiyle tarım sektöründe faaliyet gösteren  kuruluşların tarım teknolojileri, makine, hayvancılık ve gıda alanında bölgesel bir birlik kurabilmelerinin zemini oluşturulmaya çalışılmaktadır. 

Bu fuara,  toplumsal desteği sağlamak ve canlı bir atmosfer oluşturmak için bir takım etkinlikler yapılmaktadır. Bu kapsamda “En Güzel Buzağı”, “En Güzel Kuzu”, “En İyi Bal” yarışmalarının yanı sıra “Koyun Kırkım Şenliği” ve “Güneş Enerjisi Panel Dağıtım Töreni” yapılmaktadır. Şehir merkezinden ve ilçelerinden ücretsiz ulaşım imkânıyla fuar alanını ziyaretleri sağlanan ziyaretçilere fuar süresince kavurma, sıcak süt, ızgara alabalık, tavuk döner, bal ve organik kayısı ikramı gerçekleştirilmektedir.