Bilgi, en büyük güçtür. Tarih boyunca insanlık bilgeye ve bilgiye özel önem atfetmiştir.

İnsanlık, bilgi ve bilgeler sayesinde her zaman yolunu bulmuş, bilgiyi ilişkilerine hâkim kıldığı zamanlarda aydınlık ve gelişmişlik seviyesinin zirvelerine tırmanmıştır.

Bilginin içselleştirildiği ve bilge insanların yönettiği toplumlar, adalet, özgürlük ve muhabbet atmosferinde insanlık için umut olmuşlardır. Cehaletin hâkim olduğu toplumlarda ise zulüm, baskı, yanlış uygulamalar tavan yapmıştır.

“Oku” diye başlayan bir kitabın inananları olarak bu hakikatin farkında hareket etmekteyiz.

Bu sorumluluk bilinciyle Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. olarak Türkiye’nin en prestijli “Kitap ve Kültür” fuarlarından birine ev sahipliği yapmaktayız.

Her yeni fuarda etkinliklerimizi artırarak ve çeşitlendirerek 7'den 70'e kitapseverleri kitaplarla buluşturmanın zeminini oluşturmaktayız.

Çünkü biz kitabın hayatla eşdeğer olduğuna inanıyoruz.

Kitap toplumun ruhudur.

Kitap kendini bulma serüvenidir, hayatın anlamına yolculuktur.

Kitap geçmişle geleceği bağlayan köprüdür.

Kitap bilgiye açılan kapıdır.

Kitabın olmadığı yerde hoşgörünün, uzlaşı kültürünün, sevgi ve saygının yerini saplantılar ve önyargılar alır.

Malatyalıların düşünceye ve düşünüre olan ilgisi, kitaba ve okumaya sunduğu katkısı, zikre değer önemli bir husustur. 400 bin yaklaşan ziyaretçi sayımız bu gerçekliği göz önüne sermektedir. Bizler de halkımızın teveccühlerine layık çalışmalarla bu ilgiye mazhar olmaya çalışmaktayız.

Kitap fuarı kapsamında her yıl ülke içinden ve dışından yüzlerce yayınevi, bir o kadar yazar, şair, düşünür ve sanatçıyı olabilecek en iyi şartlarda şehrimizde ağırlamaktayız.

Kitap fuarı dolayısıyla şehrimize teşrif eden yazar, şair, düşünür ve sanatçılarımızı, konferans ve seminer salonlarımızda, kültür merkezlerimizde, okullarımızda şehrimize hizmet veren STK’larımızda vatandaşlarımızla buluşturarak azami istifade sağlamaktayız.

İmza etkinlikleri, görsel şölenler, konferanslar, seminerler, paneller, televizyon programları, okul-yazar ve okur-yazar buluşmaları gibi etkinliklerle renkli ve dolu dolu bir fuar organizasyonu gerçekleştirmekteyiz.

8.’sini gerçekleştireceğimiz Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nda şehrin kültürel kodlarını toplumsal zeminde derinleştirme ve bilgiyi toplumun tüm katmanlarına yayma hedefimizde her yıl bir önceki yıldan daha iyi bir noktaya emin adımlarla yürümekteyiz.

Bu seneki Kitap Fuarımızın teması Cemil Meriç’i, onur konuğu ise kızı Ümit Meriç olacak.