GASTRONOMİ PANELİ DÜZENLENDİ

17 Eylül Cuma günü açılışı yapılan ve birbirinden farklı birçok panel, konferans, sergi, Defile ve Gastronomi programlarının düzenlendiği ‘Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları’ kapsamında son olarak Gastronomi Paneli düzenlendi.

Gastronomi paneli öncesi bir konuşma gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “2004 yılında başlatmış olduğumuz bu süreci Melita’dan Battalgazi’ye Kültür Sanat ve Arkeoloji Günleri Kervansaray Buluşmaları ismi ile devam ettirdiğimiz ve daha sonrasında Melita’dan Malatya’ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşmaları ile yeniden programlar gerçekleştiriyoruz. 17 Eylül Cuma günü başlayan ve dolu dolu programların yer aldığı etkinliklerimizi gerçekleştirdik. Etkinliklerimiz çerçevesinde Konferanslar, Paneller, Sergiler, Defile ve İlçelerimizin lezzetlerinin tanıtıldığı programlarla Malatya bu etkinliği dolu dolu yaşamış oldu. Temmuz ayında Arslantepe UNESCO asıl listesine girdi. Arslantepe’nin UNESCO Kültürel Miras listesine girmesi demek, İnsanlık Medeniyetinin Malatya’da başladığının tescil edilmesidir.

Malatya Gastronomisi ile ilgili yeni bir süreç başlattık. Malatya Gastronomisinin UNESCO tarafından listesine girmesi ile ilgili nasıl bir süreç izlenmesi gerektiği noktasında çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak UNESCO Gastronomi alanında yer almak için niyet mektubumuzu ilettik. UNESCO tarafından yapmamız gereken çalışmalarla ilgili olarak gerekli bilgiler aktarıldı. Yerel paydaşlarımızla birlikte bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Malatya birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bundan dolayı çok zengin bir kültüre, mimari yapıya ve mutfak kültürüne sahip bir şehirdir. Birçok medeniyetin inkişaf ettiği bu coğrafyada yemek kültürü çok farklı ve çok çeşitlidir.  Gastronomi ve vegan mutfağı için müracaatımızı yaptığımız bu süreçte Malatya’ya ait olan değerlerin, yemek çeşitlerinin ortaya çıkarılmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.  

Başkan Gürkan’ın konuşmasının ardından Gastronomi Paneline geçildi.

Malatya Valiliği Halkla İlişkiler Müdürü H. İbrahim Kılıç’ın Moderatörlüğünde gerçekleştirilen Gastronomi Panelinde;  

Malatya’nın Coğrafi İşaretlendirmedeki Durumu ve Yol Haritası

Prof. Dr. Yavuz TEKELİOĞLU – YUCİTA Başkanı

Anadolu’daki Bulgur Çeşitliliğinin Vegan ve Vejetaryen Mutfağındaki Yeri

Asuman KERKEZ – Habertürk TV / Tadında Hikâyeler Gezi Programı Sunucusu

Zincir marketlerde yerel ürünlerin pazarlanması

Umut REÇBER – MİGROS Head Chef

Tarım ve Kadın Kooperatiflerinin Gastronomideki Yeri

Asuman KERKEZ – Habertürk TV / Tadında Hikâyeler Gezi Programı Sunucusu

Haldun TÜZEL – İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisi

Gastronomi ve Sanat

Doç. Dr. Muzaffer YILMAZ – Necmettin ERBAKAN Üniversitesi,

Konuları konuşmacılar tarafından ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.