KAYISI ÇİÇEĞİ ŞENLİKLERİ 25-27 MART

Malatya’nın turizmini ve yemek kültürüne katkı sunmak için ilki geçtiğimiz yıl, “Hayat çiçek açıyor” sloganıyla yapılan Kayısı Çiçeği Şenliği’nin ikincisi 25-27 Mart tarihleri arasında yapılacak.

Malatya Büyükşehir Belediyesi KÜLTÜR A.Ş organizesinde gerçekleştirilecek şenliklerde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi, Turgut Özal Üniversitesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Akçadağ Belediyesi, Kale Belediyesi, Malatya Ticaret Borsası, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Gastronomi Turizm Tanıtım Derneği (MAGTAD) ve Malatya Fotoğraf Sanatçıları Derneği (MAFSAD), Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES), Malatya Musiki Cemiyeti, Altınkulaç Tenis Kulübü, Dağcılık ve Doğa Sporları (EXTREME) Malatya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (MBT)  paydaş olarak etkinliklere katkı sunacak.

25 Mart 2022 Cuma günü başlayacak etkinliklerde Arslantepe Höyüğü merkezli, tarihi ve turistik bölgeler önemli turizm temsilcileri ve katılımcılarla ziyaret edilecek. Fırat Kalkınma Ajansı katkılarıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi KÜLTÜR A.Ş ile MAFSAD tarafından organize edilecek olan Kayısı Çiçeği Foto Maratonu’nun da startı verilecek.  Kayısı Çiçeği Şenlikleri kapsamında Malatya mutfağı, Türkiye’nin tanınmış gurme yazar, akademisyen ve şefleri tarafından incelenecek, kayısılı ve Malatya mutfağının en özgün yemekleri özel isimlerce mutfak çalışmaları çerçevesinde basın ve kamuoyu ile buluşturulacak. Ayrıca şenlikler kapsamında insan sağlığı-diyet ve kayısı üzerine Malatya Ticaret Borsası tarafından panel düzenlenecek.

2’incisi düzenlenecek olan Kayısı Çiçeği Şenlikleri kapsamında MAGTAD tarafından coğrafi işaret belgesi ve tescil almış ev yemeklerinin yer aldığı ev hanımları arasında ödüllü yemek yarışması düzenlenecek. Malatya’da faaliyet gösteren 13 kadın kooperatifi de gerek coğrafi işaret belgeli ürünler ve gerekse bölgelerinin özgün yiyecek, içecek ve yemekleriyle şenlikler kapsamında üç gün süreyle Sümerpark alanındaki kooperatif standlarında ürünlerinin teşhirini ve satışını yapacak.

Geçtiğimiz yıl birincisinin yapıldığı şenliklerde olduğu gibi bu yıl da sportif anlamda faaliyetler arasında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası kalıcı listesine alınan Arslantepe Höyüğü alanından başlayarak Kale ilçesinde son bulacak olan bisiklet turu ile birlikte yine Kale ilçesinde yamaç paraşütü gösterileriyle birlikte Akçadağ ilçesinde Dağcılık tırmanışı gerçekleştirilecek.